Owczarek Niemiecki – opis rasy

Jedną z pierwszych ras psów, jaka przychodzi na myśl, gdy mówimy o psach dużych ras, jest popularny w Polsce owczarek niemiecki. Pies żywiołowy i energiczny. Szybko i chętnie się uczy. Współpracuje z przewodnikiem. Wymaga dużej ilości ruchu. Przywiązany do rodziny, odważny, posłuszny i towarzyski.

Pochodzenie

Owczarek niemiecki – jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. Zaliczany do psów obronnych. Typ wilkowaty.

Kiedy w Europie Środkowej rozwinął się ruch kynologiczny, a jednocześnie rozwój miast pociągnął za sobą wzrost przestępczości, zrodziło się zainteresowanie psem służbowym. W Niemczech utworzono związek, którego celem było popieranie hodowli psów owczarskich, w których widziano dobry materiał na psa służbowego dla wojska i policji.
Był to rok 1899, początek rasie dał pies o imieniu Horand von Grafrath, zarejestrowany pod numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich. Był to pracujący owczarek w typie pierwotnym, silny, wytrzymały i sprężysty, jak stalowy drut. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie. Pozostawiony sam sobie, stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Tak opisywał go właściciel rotmistrz Max von Stephanitz, uważany za prekursora rasy.

Taki charakter pozostał mu do dzisiaj.

Wygląd

Owczarek niemiecki jest silnym, dobrze zbudowanym i masywnym psem. Z powodu podobieństwa do wilka, mylnie nazywany wilczurem. Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym lub brązowym oraz czarne.
Istnieją dwie odmiany, krótkowłosa i długowłosa.

Charakter

Owczarek niemiecki powinien być psem żywiołowym, energicznym. Szybko i chętnie się uczy, współpracuje. Wymaga od właściciela zapewnienia dużej ilości ruchu i zajęcia. Dobrze prowadzony i wyszkolony pies tej rasy będzie przywiązany do rodziny, odważny, posłuszny i towarzyski. Psy nieprawidłowo socjalizowane i źle wychowywane mogą stać się lękliwe, nerwowe, co może prowadzić do agresji bądź histeryczności psa.

Przydatność

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras w Polsce, jak na świecie. Psy tej rasy są wspaniałymi partnerami w służbie i pracy. Są też zdolnymi aktorami. Sławę ekranową zdobyły m.in. po filmach Czterej pancerni i pies, Komisarz Rex, Rin Tin Tin, Przygody psa Cywila, Komisarz Alex.

Warunki życia

Przeciętna długość życia psów tej rasy to ok. 13 lat. Czują się dobrze w każdych warunkach. Wolą jednak pracę i przebywanie na świeżym powietrzu.

Szkolenie

Owczarek niemiecki jest bardzo podatny na szkolenie i chętnie się uczy.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_niemiecki

Czytaj też Obroża dla owczarka niemieckiego – obroże dla dużego psa rodzaje >>>

Zobacz też obroże dla owczarka niemieckiego w sklepie Duzepsy.pl

oraz

Profesjonalne szelki do szkolenia owczarka niemieckiego >>>

Wszystko dla owczarka niemieckiego znajdziesz w sklepie Duzepsy.pl

Kup szelki dla owczarka niemieckiego w PROMOCJI

Rabat -5 % dla czytelników naszego bloga, na wszystkie szelki dla psa. Wpisz kod rabatowy w koszyku.

SZELKI-5%

Aby skorzystać z promocji, kliknij na zdjęcie poniżej i przejdź do sklepu.

szelki dla dużego psa; szelki dla psa promocje; szelki dla psa sklep; szelki dla psa amstaff; szelki dla psa boksera; szelki dla owczarka niemieckiego; szelki dla psa goldena; szelki dla psa labradora; szelki dla psa beagle; szelki dla psa jak mierzyć; szelki dla psa jak dobrać rozmiar; szelki dla psa jakie wybrać; szelki dla psa sklep; sklep zoologiczny internetowy; duzepsy.pl

Czytaj więcej postów >

[laborator_blog_posts row_clear=”3″ equal_heights=”1″ carousel_enabled=”1″ more=”|title:Czytaj%20wi%C4%99cej|target:%20_blank|” blog_query=”size:12|order_by:rand|post_type:,post”]

Share your thoughts