Czego pies nie może jeść cz. 1

Wiemy doskonale, że nierzadko właściciele psów karmią je resztkami z tzw. stołu. Zwyczaj ten ma swój początek w dawnych czasach, gdy ludzie mieli dużo mniejszą świadomość na temat potrzeb psa i zwierząt w ogóle, a jednocześnie mieli nawyk szanowania jedzenia. Nic, co w kategorii ‚jedzenie’ się mieściło, nie mogło być wyrzucone na śmietnik, ot tak sobie. Ale nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele produktów żywnościowych z ludzkiej diety jest szkodliwych, a nawet trujących dla psa. Zjedzenie ich może narazić psa na cierpienie, a nawet spowodować jego śmierć.

Chcąc temat przybliżyć Czytelnikom, za zgodą amerykańskiego serwisu petpoisonhelpline.com na podstawie materiałów publikowanych na ich stronie, przygotowaliśmy listę produktów spożywczych szkodliwych i toksycznych dla psów. Nie jest to kompletna lista, ale zawiera ona produkty najczęściej spożywane w Polsce. Postaramy się ją z czasem uzupełnić.

Produkty ludzkiej diety szkodliwe i toksyczne dla psów

Wiele produktów spożywanych przez ludzi, bądź jako samodzielne potrawy lub jako przyprawy, czy przysmaki, może okazać się zgubnych w skutkach dla twojego psa. Najlżejsze konsekwencje zjedzenia przez psa czegoś niewłaściwego, to niestrawność. Jednak w skrajnych przypadkach uzależnionych od ilości zjedzonego produktu, wielkości lub kondycji psa, może dojść do śmierci zwierzęcia poprzedzonej straszliwym cierpieniem. Poniżej opisujemy produkty żywnościowe szkodliwe i toksyczne dla psów oraz skutki, jakie mogą wywołać.

ALKOHOL

Wywołuje objawy: ślinotok, odruchy wymiotne, wymioty, spuchnięty brzuch, wzdęcia, podwyższone tętno, osłabienie, przewracanie się, niskie ciśnienie krwi, spadek cukru we krwi, śpiączka, hipotermia, śmierć.

Większość ludzi wie, że nie należy dawać napojów alkoholowych swoim psom. Jednak pies może zatruć się alkoholem łatwiej niż myślisz i to nie tylko po bezpośrednim spożyciu alkoholu! To dlatego, że alkohol można znaleźć w zaskakujących miejscach, np.:

  • Ciastka nasączone alkoholem.
  • Ciasta drożdżowe – po zjedzeniu ich z drożdży w żołądku powstaje alkohol.
  • Surowe ciasto na chleb – urośnie w ciepłym i wilgotnym środowisku żołądka, powodując rozdęcie brzucha, co może zakończyć się skrętem kiszek.

AWOKADO

Wywołuje objawy: wymioty, biegunka.

Bardzo toksyczne dla psów!

U niektórych psów łagodny ból brzucha może pojawić się wtedy, gdy zwierzę zjada znaczną ilość awokado. Spożycie owocu w całości, może prowadzić do niedrożności w przewodzie pokarmowym, jest to poważna sytuacja wymagająca natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.

CIASTO NA CHLEB

Wywołuje objawy: ślinotok, odruchy wymiotne, wymioty, spuchnięty brzuch, podwyższone tętno, osłabienie, przewracanie się, niskie ciśnienie krwi, spadek cukru we krwi, śpiączka, hipotermia, śmierć.

Nieupieczone ciasto na chleb może być trujące dla psów. Zjedzone ciasto rozszerza się w ciepłym, wilgotnym środowisku żołądka i może prowadzić do rozdęcie brzucha, co może doprowadzić następnie do skrętu żołądka. Ponadto, gdy drożdże w nieupieczonym cieście fermentują, prowadzi to do wytwarzania dwutlenku węgla i alkoholu. Alkohol z fermentacji drożdży jest szybko wchłaniany do krwiobiegu i powoduje zatrucia.

KOFEINA

Wywołuje objawy: nadpobudliwość, niepokój, wymioty, podwyższone tętno, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, udar, podwyższona temperatura ciała, napady padaczki, śmierć.

Pijemy i spożywamy coraz więcej napojów i produktów spożywczych zawierających kofeinę. Dlatego nasze zwierzęta są częściej narażone na spożywanie tej niebezpiecznej substancji chemicznej.

Istnieje kilka źródeł kofeiny w domu:

  • w zaparzonej kawie,
  • w zmielonej kawa,
  • w herbacie,
  • w napojach gazowanych,
  • w napojach energetycznych,
  • w suplementach dla sportowców,
  • w wielu lekarstwach kupowanych bez recepty.

TEOBROMINA – chemiczny kuzyn kofeiny występuje w czekoladzie. Zjedzenie przez psa o wadze 25 kilogramów dwóch tabliczek czekolady, może go zabić. 1-2 porcji kawy, herbaty lub wody sodowej wypite, nie zawierają tyle kofeiny, żeby spowodować zatrucie u większości dużych psów. Ta sama ilość, może łatwo spowodować śmierć małego psa.

MORELA

Wywołuje objawy: rozszerzone źrenice, trudności w oddychaniu, nieodpowiedni poziom tlenu, jasno czerwone dziąsła, wstrząs, śmierć.

Nasiona, liście i pędy z drzewa morelowego zawierają cyjanek. Ta toksyna hamuje oksydazę cytochromu, enzym niezbędny do transportu tlenu komórkowej, zapobiegając odpowiedni pobór tlenu przez komórki. Przyjmowany w ilościach toksycznych, objawy kliniczne rozszerzenie źrenic, trudności w oddychaniu, nieodpowiedni poziom tlenu, jasne dziąsła czerwone, wstrząsu i śmierci widać.

WIŚNIE

Wywołują objawy: rozszerzone źrenice, trudności w oddychaniu, nieodpowiedni poziom tlenu, jasno czerwone dziąsła, udar, śmierć.

Kiedy dajesz psu do zabawy patyk lub pies aportuje patyk, pamiętaj, żeby nie był to patyk z drzewa wiśni. Drzewa i krzewy wiśni, zawierają glikozydy cyjanogenne. Wszystkie części tych roślin z wyjątkiem dojrzałego miąższu wokół pestki są uważane za toksyczne i zawierają cyjanek. Cyanide hamuje oksydazę cytochromu, enzym niezbędny do transportu tlenu komórkowego, hamując odpowiedni pobór tlenu przez komórki.

CZEKOLADA

Wywołuje objawy: nadpobudliwość, niepokój, wymioty, podwyższone tętno, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, udar, podwyższona temperatura ciała, śmierć.

Małe czekoladowe ciasteczko, zjedzone od czasu do czasu może być problemem. Mniej słodka i ciemniejsza czekolada jest bardziej toksyczna dla psa. Ciemna czekolada stanowi największy problem. Niebezpieczeństwo stanowią również, aromatyzowane gumy do żucia, multi-witaminy, ciasta oblane czekoladą.

WINOGRONA, RODZYNKI, PORZECZKI

Wywołują objawy: wymioty, biegunka, nienormalne picie lub oddawanie moczu, letarg, brak apetytu, cuchnący oddech, odwodnienie.

Porzeczki są toksyczne dla psa. Spożycie nawet małej ilości porzeczek może prowadzić do poważnej, ostrej niewydolności nerek. Do takiego stanu doprowadzić też mogą wszystkie produkty zawierające porzeczki lub sok z porzeczek. Nawet organiczne, wolne od pestycydów, uprawiane w ogrodach domowych mogą spowodować zatrucia. Jednak mechanizm działania nie jest w pełni zrozumiały, nie wiemy tak do końca, dlaczego porzeczki są trujące.

CZOSNEK, CEBULA

Produkty szkodliwe dla psów, produkty toksyczne dla psa

Wywołują objawy: ślinotok, nudności, podrażnienie jamy ustnej, wymioty, biegunka, letarg, ból brzucha, podwyższone tętno i osłabienie częstość oddechów, nietolerancja wysiłku, zapaść, blade dziąsła.

Cebula, czosnek, szczypiorek, pory pochodzą z rodziny czosnkowatych i są trujące dla psów. Działanie czosnku uważa się około pięć razy silniejsze niż działanie cebuli. Niektóre rasy i gatunki psów wydają się być bardziej wrażliwe: japońskie rasy psów (np. Akita, Shiba Inu). Czosnek powoduje zatrucie oksydacyjne i uszkodzenia krwinek czerwonych, zapalenie żołądka i jelit. Zatrucie czosnkiem lub cebulą może mieć opóźnione objawy kliniczne, mogą być nie widoczne przez kilka dni.

PIWO I CHMIEL

Wywołują objawy: podwyższona temperatura ciała – przekraczającej 40.6 ⁰ C, przyspieszone oddychanie, przyspieszone tętno, niepokój, wymioty, śmierć.

Chmiel jest rośliną używaną w procesie warzenia piwa. Coraz częściej warzymy piwo w domu, zwiększa to możliwość spożycia go przez psy. Szyszki chmielu, zazwyczaj suszone, są bardziej toksyczny chmielu w granulkach. Działanie toksyczne jest znane, może być związane z olejkami eterycznymi, żywicami, związkami fenolowymi. Na każdą rasa psa chmiel może mieć inny wpływ, zawsze jednak rodzi on skłonność do hipertermii złośliwej, np. charty, labrador retrievery, bernardyny, dobermany, border collie, angielskie springer spaniele i rasy północnych, gorzej zniosą toksyczności piwa i chmielu.

SPLEŚNIAŁA ŻYWNOŚĆ

Wywołuje objawy: wymioty, pobudzenie, niestabilny chód-pijany chód, dreszcze, ciężkie nawroty hipertermii.

Spożycie spleśniałego jedzenia ze śmietnika lub kompostu naraża psy, koty, a nawet dzikie zwierzęta na ryzyko zatrucia ze względu na tremorgenic mikotoksyn. Toksyny te znajdują się w spleśniałym chlebie, makaronie, serze, orzechach, lub innych substancjach rozkładających jak kompost. Objawy mogą utrzymywać się w zakresie od godzin do kilku dni, ale zazwyczaj ustępują w ciągu 24-48 godzin, wymagają natychmiastowego leczenia weterynaryjnego.

GRZYBY

Wywołują objawy: nudności, ślinotok, zaburzenia widzenia, wymioty, biegunka, nietypowe pragnienie lub oddawanie moczu, ból brzucha, chwiejny chód, depresja, drgawki, drżenia, napady niewydolności narządowej, smolisty czarny stolec, cuchnący oddech, brak apetytu, śmierć.

Istnieje kilka tysięcy gatunków grzybów, ale tylko w niewielkim procencie uważane są za toksyczne. Jednak te, uważane za toksyczne, mogą prowadzić do ciężkich stanów klinicznych, a nawet do śmierci. Większość potwierdzonych śmiertelnych przypadków zatrucia toksycznymi grzybami u zwierząt dotyczy grzybów z następujących rodzajów: Amanita czyli Muchomor Czerwony, Galerina zwana też Hełmówka i Lepiota czyli Czubajeczka. W zależności od rodzaju/gatunku grzyba, spożycie go może mieć wpływ na różne narządy i zakłócać ich funkcje. Halucynogenne, przewodu pokarmowego, ośrodkowy układ nerwowy, niewydolność wątroby, niewydolność nerek. Szybka identyfikacja spożytych grzybów pomorze w ratowaniu psa.

MODELINA

Wywołuje objawy: wymioty, biegunka, brak apetytu, letarg, zaburzenia ruchu-pijany chód, nadmierne nagromadzenie płynu w organizmie, nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, udar, napady padaczki, śpiączka, śmierć.

Wprawdzie modelina nie należy do produktów spożywanych przez ludzi, ale jest często wytwarzana w domu do dziecięcych zabaw. Robiona domowym sposobem, na ogół składa się z barwnika spożywczego i soli. Modelina połknięta przez psy, jest bardzo toksyczna, zatrucia wywołuje sól.

SÓL

Wywołuje objawy: wymioty, biegunka, brak apetytu, letarg, pijany chód, nienormalne nagromadzenie płynu w organizmie, nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, potencjalne uszkodzenie nerek, udary, drgawki, śpiączka, śmierć.

Sól powszechnie używana do gotowania w kuchni, jest bardzo trująca dla psów. Inne źródła soli można znaleźć w całym domu, domowa modelina, sól kamienna, woda morska. Leczenie zatrucia solą wymaga kontrolowanego podawania płynów. Leczenie zatrucia solą wymaga ciągłego monitorowania przez lekarza weterynarii.

KSYLITOL

Wywołuje objawy: osłabienie, letarg, zapaść, wymioty, dreszcze, żółtaczka, złe samopoczucie, czarny smolisty stolec, śpiączka, śmierć.

Ksylitol jest naturalnym słodzikiem nie zawierającym cukru. Stosowany jest powszechnie w gumie do żucia, żywności typu budyń, galaretka, w których zastosowano żelatynę. Również w płynach do płukania jamy ustnej, w paście do zębów i suplementy medycznych kupowanych bez recepty. U psów, spożycie w ilości powyżej 0,1 grama na 1 kilogram wagi psa, może spowodować ostry, zagrażający życiu niski poziom cukru we krwi hipoglikemia w ciągu 10-15 minut. Większe zatrucie może spowodować ostrą martwicę wątroby i niewydolności wątroby. Jeśli podejrzewasz, że twój pies spożył ksylitol, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

MOJA REFLEKSJA

Zastanawiam się, na ile rzekomo nieszkodliwe dla ludzi są niektóre wymienione wyżej produkty. Może po prostu jesteśmy bardziej uodpornieni na toksyny, ale to nie znaczy, że nie oddziaływają on na nas negatywnie. Nie wiem, czy wiecie, że kawa jest narkotykiem i owady oraz inne szkodniki omijają krzewy kawy z daleka, bo wiedzą, że są one trujące. My natomiast, uczyniliśmy z kawy produkt ekskluzywny, celebrowany na rodzinnych uroczystościach i przy innych okazjach. Czyżbyśmy byli mniej mądrzy od owadów? Chyba tak, skoro oszukujemy się, że to, co szkodliwe, jest dobre.

Zauważyłem też u naszych psów podobny zdrowy rozsądek, aczkolwiek nie we wszystkich przypadkach, bo Bari jest bardzo łakomy i z pewnością zjadłby różne rzeczy niewskazane dla niego. W każdym razie na zapach alkoholu, czy piwa w posuwanej pod nos butelce, oba nasze psy z obrzydzeniem odwracają głowę, jakby chciały powiedzieć: Co ty mi tu człowieku dajesz?

Jak nauczyć psa, by nie jadł rzeczy szkodliwych dla niego?

Prawdopodobnie nie da się w 100% zapewnić psu takiego wyszkolenia, które go bezwzględnie uchroni przed niebezpieczeństwami, ale każde szkolenie w tym zakresie, zwiększa bezpieczeństwo twojego pupila. Psa powinno się uczyć od samego początku jego pobytu w domu, że jeść może tylko wtedy i to, co mu jego pan lub pani podaje.

W porach posiłku nie należy kłaść miski z jedzeniem na podłogę, dopóki pies nie usiądzie. Najlepiej trzymać miskę z jedzeniem dla psa w ręce i czekać, aż on sam zrozumie, że ma usiąść, bez wydawania komendy ‚Siad’. One naprawdę to robią bez specjalnego szkolenia. Pies widząc miskę trzymaną przez właściciela i czując zapach jedzenia, reaguje siadem, bo chce się przypodobać i zostać nagrodzony. Tak też należy traktować porę posiłku, jako nagrodę dla psa.

Ucząc psa konsekwentnie od początku jedzenia na komendę i zabraniania mu jedzenia czegokolwiek innego, co pies sam znajdzie na ziemi, możemy go uchronić przed zgubnymi skutkami zatrucia jedzeniem, o którym napisałem powyżej.

Jeżeli kiedykolwiek zdarzył ci się przypadek dziwnego zachowania psa, bądź dolegliwości, które doświadczył pies, po spożyciu jakiegoś pokarmu, którego nie ma na liście powyżej, podziel się z nami swoim doświadczeniem.

Jeżeli ten post jest wartościowy twoim zdaniem, prosimy kliknij na ikonkę Google+ i poleć nas znajomym na Facebooku. Z góry dziękujemy:)

Artykuł opracowany na podstawie i za zgodą serwisu petpoisonhelpline.com zobacz w oryginale >>>.

PPH-Logo-w-website-w-R-300dpi-300x165

Share your thoughts