Zakup legowiska dla psa, to coś więcej niż decyzja, jaki rozmiar, albo kolor będzie pasował do naszego domu. Nabiera on szczególnego znaczenia, gdy nasz pupil to np. owczarek niemiecki, labrador, bokser, albo inny pies o wadze czasami znacznie przekraczającej 40 kilo. Zapewnienie odpowiedniego posłania dla psa ma istotne znaczenie nie tylko ze względu na wygodę naszego pupila, ale również jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Trzeba pamiętać, że legowisko dla dużego psa zapewnia poczucie bezpieczeństwa, może stanowić również element wychowawczy, dyscyplinujący.

Legowiska dla psów możemy podzielić na kilka typów, ze względu na ich kształt.

Mamy zatem:

  • Legowiska owalne z burtą
  • Sofy lub kanapy
  • Legowiska prostokątne – materace i maty
  • Pontony
  • Poduchy

W przypadku dużego psa, kształt legowiska sam w sobie, nie ma najistotniejszego znaczenia. Ważne natomiast jest to, aby legowisko spełniało potrzeby psa w rozmiarze XXL. Mając je na uwadze, przyjrzymy się dostępnym na rynku legowiskom, zwracając uwagę na zalety i ewentualne wady poszczególnych typów.

Legowisko dla dużego psa owalne

Zaletą tego typu legowisk jest to, że oferowane są w bardzo dużej ilości rodzajów obszyć i kolorów. Mają jednak dość istotną wadę. Zwykle burty legowiska owalnego są zbyt wiotkie, aby służyć dużemu psu za dobrą podporę. Zdarza się, że można kupić legowisko dla psa z wysokim brzegiem, wówczas można liczyć na to, że burta takiego posłania dla psa będzie bardziej stabilna.

Drugą wadą legowisk owalnych jest to, że najczęściej są szyte z materiałów nieodpornych na wilgoć. W przypadku dużego psa, który spędza dużo czasu w ogrodzie, materiał obszycia wchłaniający wilgoć i jednocześnie brud, będzie bardzo niepraktyczny.

Legowisko dla dużego psa typu sofa – kanapa

Sama nazwa wskazuje, że kształt takiego legowiska jest bardziej zbliżony do prostokąta. Sofa dla dużego psa jest dobrym rozwiązaniem, zwykle jest bardziej stabilna niż legowisko owalne. Ponieważ wiele dużych psów, to stróże naszych domów, kupując sofę radzimy zwrócić uwagę, aby było to legowisko dla psa wodoodporne. Powinno ono być uszyte z mocnej i wytrzymałej kordury. Możemy je wystawić na balkon lub taras, zapewniając psu ciepło i wygodę nawet w deszczowe dni.

Potencjalną wadą sofy dla dużego psa może być rozmiar. Gdy mieszkamy w niezbyt dużym mieszkaniu z czworonogiem o gabarytach XXL, legowisko takie ze względu na podniesione, grubsze boki, ma większy rozmiar, niż klasyczny materac dla dużego psa. Trzeba mieć to na uwadze wybierając rozmiar legowiska, podczas zakupu w sklepie zoologicznym internetowym.

Materac dla dużego psa?

Klasyczny prostokątny materac dla dużego psa wydaje się być najodpowiedniejszy, zwłaszcza, gdy mamy w mieszkaniu ograniczoną przestrzeń. Jednak wadą większości oferowanych na rynku materacy jest to, że są wypełnione zwykłą gąbką, która pod ciężarem dużego psa, bardzo szybko zostaje zgnieciona i traci swój zwykły kształt.

Lepszym rozwiązaniem może być materac ortopedyczny dla psa wypełniony gąbką viskoplastyczną tzw. memory, która pod naciskiem dostosowuje się do ciała zwierzęcia i zawsze powraca do swojego normalnego kształtu. Ten sam typ gąbki stosowany jest do produkcji wysokiej jakości materacy dla ludzi. Legowisko ortopedyczne jest szczególnie wskazane w sytuacji, gdy mamy starszego psa lub psa z dolegliwościami układu kostnego. Zapewnia lepsze podparcie dla kręgosłupa i większy komfort wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoje specjalne właściwości, legowiska ortopedyczne dla psów nie należą do najtańszych.

Ponton dla dużego psa

Gdy potrzebne nam jest mocne legowisko dla dużego psa, ponton wydaje się być najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Łączy on w sobie cechy wszystkich trzech powyżej opisanych legowisk. Ma kształt legowiska owalnego, rozmiary materaca dla psa, podwyższone brzegi spełniają funkcje burty w sofie. Pontony dla psów najczęściej szyte są z bardzo wytrzymałych materiałów odpornych na wilgoć, mogą być używane na zewnątrz. Obszycie legowiska można zdjąć do prania. Kolejną zaletą pontonów dla psa jest to, iż są one zwykle lepiej wypełnione, zapewniają lepszą podporę dla kręgosłupa, co ma duże znaczenie, gdy nasz pupil starzeje się i zaczyna mieć dolegliwości z układem ruchu.

legowisko dla dużego psa; ponton dla dużego psa; legowisko dla psa XXL; legowisko dla psa 120 cm; legowisko dla psa 140 cm; legowisko dla owczarka niemieckiego; legowisko dla psa labradora; legowiska dla psa sklep; mocne legowisko dla dużego psa; legowisko dla psa amstaff; legowiska dla psów; legowisko dla psa owczarka niemieckiego; sklep zoologiczny; duzepsy.pl

Legowisko dla dużego psa ponton Recobed – Kupisz TUTAJ >>>

Poducha dla dużego psa

Jak sama nazwa wskazuje, legowisko ma kształt poduchy. Ten typ legowiska jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, w Polsce natomiast nie podbił serc właścicieli psów. Wybór ich na naszym rynku jest znacznie bardziej ograniczony. Dlatego nie będziemy się zagłębiać w zalety i wady tego typu legowisk.

Posłanie dla dużego psa, jakie pełni funkcje

Na koniec parę słów na temat funkcji, jakie pełni posłanie dla psa. Oprócz oczywistej, związanej ze spaniem i wypoczynkiem, legowisko dla psa, to także jego azyl. Miejsce, w którym bawi się, czuje się bezpiecznie, a przynajmniej powinien się tak czuć. To również miejsce, do którego należy odesłać psa komendą na miejsce, gdy chcemy go zdyscyplinować. Te funkcje, jako właściciele i opiekunowie psa, wykorzystujemy zbyt rzadko, pozwalając naszemu pupilowi, by wkraczał i zajmował nasze terytorium. Jednak w świecie zwierząt istnieje hierarchia i związane z nią zajmowanie określonego miejsca. Dla zdrowia psychicznego psa i jego poprawnego zachowania, należy zapewnić pupilowi w domu tzw. jego miejsce, którym powinno być wygodne, mocne, stabilne legowisko.

Legowisko dla dużego psa w PROMOCJI

Rabat -5 % dla czytelników naszego bloga, na wszystkie legowiska dla psa. Wpisz kod rabatowy w koszyku.

LEGOWISKO-5%

Aby skorzystać z promocji, kliknij na zdjęcie poniżej i przejdź do sklepu.

Czytaj więcej postów >