Jak pielęgnować sierść psa – Podstawowe zasady

Podstawowe zasady pielęgnacji sierści psa to coś więcej, niż zwykłe kąpanie i szczotkowanie, bądź trymowanie, a ładny wygląd psa nie jest tu najważniejszym powodem, dla którego warto je poznać. Właściwa pielęgnacja sierści zapewnia psu zdrowie i dobre samopoczucie. A przecież o to nam wszystkim chodzi.

Temat ten jest nam, właścicielom owczarka belgijskiego długowłosego, bardzo bliski. Groenendael ma wyjątkowo bujną sierść, dlatego decydując się na takiego psa, byliśmy zmuszeni wiele czytać na temat jego pielęgnacji. Pytaliśmy również o to fachowców, groomerów. Teraz, po dziewięciu latach opieki nad Uzim mamy sporo praktycznej wiedzy, którą chętnie się z wami dzielimy. Ujmując temat krótko

Podstawowa pielęgnacja sierści psa obejmuje kąpiele, szczotkowanie, regularny przegląd sierści i zdrową dietę.

Różne rasy psów mają różne wymagania, jeżeli chodzi o pielęgnację sierści, dlatego warto zapoznać się ze specyficznymi zasadami dotyczącymi każdego konkretnego psa. Unikniemy wielu kłopotów, psu zaoszczędzimy cierpień, a sami z pewnością zaoszczędzimy wiele pieniędzy, które musielibyśmy wydać na leczenie.

Niektóre psy mają podwójną szatę, zewnętrzną okrywową, ochronną i spodnią, tzw. podszerstek. Trzeba pamiętać, aby zadbać nie tylko o tę zewnętrzną warstwę, ale również o podszerstek. W przeciwnym wypadku tworzą się kołtuny, które podczas szczotkowania mogą sprawiać psu ból.

Szczotkowanie i trymowanie

Szczotkowanie i trymowanie służy usuwaniu martwych włosów i zapobiega powstawaniu kołtunów. W przypadku psów z długą, gęstą sierścią, zabiegi te są dość nieprzyjemne dla psa, dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy groomera (psiego fryzjera), który wie, jak zaoszczędzić psu bólu.

Szczotkowanie również pobudza skórę psa do wytwarzania naturalnych substancji ochronnych.

UWAGA! Psy o sierści długiej i o sierści krótszej, wymagają zupełnie innych przyrządów do pielęgnacji, dlatego zanim zrobimy zakupy, musimy zrobić dobre rozeznanie na ten temat. Czasami warto zapytać o poradę w tej kwestii hodowców psów, które mają sierść zbliżoną do sierści naszego pupila. Oni, oprócz psich fryzjerów, mają bardzo duże doświadczenie.

Sprawdzanie sierści psa

Regularnie sprawdzaj sierść psa po każdym spacerze, zwłaszcza, gdy przebywał w terenie pełnym zarośli. Usuń wszelkie zanieczyszczenia, chwasty, małe gałązki, które psu przyczepiły się do sierści. Do tego celu przydaje się zwykły, metalowy grzebień. Sprawdź, czy nie ma kleszczy. Pamiętaj, gdy jest ciepła pogoda, łatwiej o zalęgnięcie się pcheł, czy innych pasożytów. Poza tym, psy podobnie jak ludzie, mogą mieć łupież. Powodem łupieżu u psa może być infekcja skóry lub pasożyty. W takim wypadku konieczna jest wizyta u weterynarza.

Kąpanie psa

Skóra i sierść każdego psa jest bardzo wrażliwa, dlatego do kąpieli należy używać specjalistyczne szampony pielęgnacyjne dla psów, dostosowane do konkretnych potrzeb zwierzęcia. Nie należy przesadzać z kąpaniem i nadmiernym szorowaniem psa podczas mycia, aby nie pozbawić jego sierści naturalnych olejków ochronnych. Zawsze należy używać specjalnego, wysokiej jakości szamponu dla psa. W tym wypadku oszczędność nie jest wskazana, gdyż kupując tani psi szampon w hipermarkecie, możesz spowodować u twojego pupila ciężką alergię, której leczenie zdecydowanie przekroczy koszt dobrego, profesjonalnego szamponu.

UWAGA! Wyczesanie i wytrymowanie psa przed kąpielą chroni skórę psa przed podrażnieniem, gdyż zbyt gruba powłoka sierści może utrudnić dokładne wypłukanie szamponu.

 Odżywianie psa

Tak jak w przypadku ludzi, zdrowa skóra i włosy są odzwierciedleniem zdrowia wewnętrznego, tak i w przypadku zwierząt, aby nasz pies miał piękną, zdrową sierść, musi otrzymywać zdrową karmę. Dieta psa powinna zawierać dobrze zbalansowane białko, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. I znowu, tak jak w przypadku ludzi, należy psu podawać odpowiednie odżywki. Tego wszystkiego z pewnością nie zapewnią naszemu pupilowi resztki podawane od stołu po naszym, ludzkim obiedzie.

Więcej na temat żywienia i pielęgnacji naszych ukochanych psów w następnych postach.

Pielęgnacja psa na wesoło

Poniżej zamieszczam zdjęcia naszego owczarka Uziego, który uwielbia nowoczesną, błyskawiczną pielęgnację sierści, czyli odkurzanie odkurzaczem:) Tak bardzo to lubi, że za każdym razem, gdy sprzątamy w domu, kręci się pod ręką i naprasza, aby go odkurzyć. Minę ma przy tym, jakby był w siódmym niebie 🙂 Tym razem wymusił na swoim panu Andrzeju małą przerwę w domowych porządkach:)

Pielêgnacja sierœci psa podstawowe zasady

Pielêgnacja sierœci psa podstawowe zasady

A ciekawe, jakie specjalne zabiegi lubi twój pies? Podziel się z nami. Napisz komentarz:)

UWAGA! W sytuacji, gdy twój pies ma problemy z sierścią lub skórą – alergie, grzybice, zakażenia bakteryjne – polecamy uwadze kilka szczególnie poszukiwanych kosmetyków, jako dodatkowe wsparcie w rozwiązaniu problemu.

Szampon dla psa leczniczy, dermatologiczny dr Seidel

[laborator_products row_clear=”3″ products_query=”size:3|order_by:date|post_type:,product|tax_query:329″]

Czytaj więcej postów >

[laborator_blog_posts row_clear=”3″ equal_heights=”1″ carousel_enabled=”1″ more=”|title:Czytaj%20wi%C4%99cej|target:%20_blank|” blog_query=”size:12|order_by:rand|order:ASC|post_type:,post”]

Share your thoughts