Jak często kąpać psa

Gdy zapytamy kogoś o poradę jak często kąpać psa, uzyskamy najczęściej odpowiedź, że 1-2 razy w roku. Postanowiłam zgłębić ten temat, aby wiedzieć jak postępować z własnymi psami, przejrzałam fachowe artykuły publikowane przez zagranicznych specjalistów i ku mojemu zaskoczeniu odkryłam, że dominujący w naszym społeczeństwie pogląd co do częstotliwości  kąpania psa, to powszechny błąd.

A zatem

Jak często kąpać psa?

Przede wszystkim pies, tak jak człowiek, potrzebuje regularnej higieny, co nie oznacza, że codziennie musi się kąpać. Akurat w tym względzie psy mają nad nami zdecydowaną przewagę, bo człowiek nie umyty już na drugi dzień zapachem odstrasza otoczenie, a pies nie.

Częstotliwość kąpania psa zależy od kilku czynników:

 • stylu życia psa i środowiska, w jakim żyje
 • rodzaju sierści

Ogólne zasady polecane przez większość fachowców to:

 • kąpanie psa raz na miesiąc wystarcza dla większości psów
 • psy z tłustą sierścią, jak np. Basset, potrzebują być kąpane częściej
 • psy z gładką, krótką sierścią mogą być kąpane rzadziej
 • psy ras z sierścią tzw. wodoodporną, (są to psy z dwuwarstwową szatą, np. Golden Retriever, Owczarek Belgijski), powinny być kąpane rzadziej, aby zachować naturalne natłuszczenie sierści
 • psy z podwójną i bardzo grubą szatą, jak Malamut, owczarek Belgijski i inne rasy północy, powinny być kąpane rzadziej. Zamiast tego, należy je często szczotkować, aby usuwać luźne, martwe włosy i przy okazji pomóc rozprowadzić naturalne olejki chroniące sierść i skórę psa.
 • Zawsze używaj odpowiedniej szczotki dla psa  lub zgrzebła

Jeżeli twój pies lubi ‚kąpiele błotne’ lub jakieś inne zapachowe, zrozumiałe jest, że trzeba go kąpać wtedy, kiedy tego wymaga. Jednak pamiętaj

Kąp psa wtedy, gdy to naprawdę konieczne, inaczej pozbawisz jego sierść naturalnego natłuszczenia.

Sierść przesuszona z powodu zbyt częstego kąpania, staje się podatna na łupież i nie chroni psa przed wilgocią i przemarznięciem w ten sposób.

Zawsze stosuj do kąpania swojego pupila specjalnie do tego przeznaczone kosmetyki dla psów – szampony i odżywki.

 • Wybieraj dobre dobry szampon dla psa, najlepiej naturalny, ekologiczny, bez barwników i sztucznych zapachów,
 • Odżywkę odpowiednią do sierści twojego psa
 • Lub mydło ekologiczne.

Zdecydowanie nie wystarczy kupić zwykłego szamponu za kilka złotych w hiper markecie. W ten sposób możesz narazić psa na poważne dolegliwości jak alergia, czy podrażnienie skóry, a z pewnością chcesz tego oszczędzić swojemu najlepszemu przyjacielowi. My ze swej strony polecamy kosmetyki dla psów Dermapharm, które są oferowane w szerokiej gamie szamponów specjalistycznych na różne problemy z sierścią psa, oraz szamponów i odżywek do różnych typów sierści. Ponadto, kosmetyki dla psów lecznicze tej firmy są w bardzo przystępnych cenach.

W sytuacji, gdy twój pies ma problemy z sierścią lub skórą – alergie, grzybice, zakażenia bakteryjne – polecamy uwadze kilka szczególnie poszukiwanych kosmetyków, jako dodatkowe wsparcie w rozwiązaniu problemu.

Szampon dla psa leczniczy, dermatologiczny dr Seidel kupisz TUTAJ >>>

Czytaj więcej postów >

Share your thoughts