Smycz automatyczna dla psa – zalety i wady smyczy wyciąganej

W artykule z lutego br. opisywaliśmy smycze dla dużego psa, w typie owczarka niemieckiego, boksera, amstaffa, wyjaśniając zalety i wady poszczególnych typów oraz polecaliśmy sprawdzone, szczególnie mocne smycze dla dużych psów. Dzisiaj postanowiłam przyjrzeć się, jak w praktyce funkcjonuje popularna smycz automatyczna dla psa, często nazywana smyczą Flexi, jakie ma zalety i jakie wady oraz jaki cel przyświecał niemieckiemu producentowi, gdy wymyślił i zaprojektował pierwszą smycz wyciąganą.

Na początek trochę historii i faktów. Smycze automatyczne Flexi pochodzą z Niemiec, a ich początek sięga 1972 roku. Jak w większości przypadków, wielki biznes, jakim jest dzisiaj firma Flexi, wziął początek od przypadku. Albo raczej potrzeby rozwiązania problemu, jaki właściciel firmy Manfred Bogdahn miał z własnym psem, sunią imieniem Purzel. Psina uwielbiała wolność, której krótka smycz w żaden sposób nie mogła jej zapewnić. Puszczanie psa luzem w mieście, w sąsiedztwie innych psów i samochodów, nie wchodziło w grę. Z miłości do psa i zrozumienia jego potrzeb oraz z poczucia odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo, pewnego ranka na spacerze z Purzel, Manfred Bogdahn wpadł na pomysł smyczy wyciąganej automatycznie. Wkrótce powstał pierwszy model. Od tego czasu smycze Flexi przeszły liczne metamorfozy, udoskonalenia i zdobyły ogromną popularność i uznanie wielu właścicieli psów na całym świecie. W 2010 roku firma Flexi otrzymała prestiżową nagrodę Marki Stulecia.

Smycz automatyczna dla psa – rodzaje

Smycze automatyczne możemy podzielić na kilka kategorii, w zależności od wagi psa i tego, z czego jest wykonana sama smycz oraz jaką ma długość. Mamy:

 • Smycze automatyczne taśmowe – szczególnie polecane dla psów średnich i dużych ras o wadze powyżej 20 kg. Mogą być również używane dla mniejszych psów, jest to tylko kwestią preferencji właściciela
 • Smycze automatyczne z linką – odpowiednie dla psów małych i średnich o wadze do 20 kg

Ze względu na długość smyczy i wagę psa, mamy:

 • Smycze automatyczne dla małego psa o wadze do 12 kg i do 15 kg – są to rozmiary XS lub S o długości 3, 5 i 8 metrów
 • Smycze automatyczne dla średniego psa o wadze powyżej 15 kg do 25 kg – rozmiary M o długości 5 i 8 metrów
 • Smycze automatyczne dla dużego psa o wadze powyżej 25 kg do 60 kg – rozmiary L i XL o długości 5, 8, 10 metrów

oraz jeden model dla psów bardzo dużych i silnych, jest to:

 • Smycz automatyczna dla dużego psa powyżej 50 kg Flexi Giant o długości 8 m (zdjęcie poniżej)
smycz automatyczna dla dużego psa; smycz flexi Giant XL 8 m taśma dla psa do 75 kg; flexi giant; flexi dla psa do 75 kg; smycz flexi dla dużego psa; smycz automatyczna dla psa; smycze; flexi dla dużych psów; smycze automatyczne z taśmy; smycze flexi z taśmy dla dużego psa; długie smycze automatyczne; długie smycze z taśmy; sklep zoologiczny; duzepsy.pl
Smycz automatyczna dla dużego psa Flexi GIANT XL 8 m – Kupisz TUTAJ >>>

Smycz automatyczna dla psa – zalety

Zalety smyczy automatycznej nasuwają się nam od samego początku podobnie, jak jej twórcy Manfredowi Bogdahn’owi. Smycz automatyczna Flexi pozwala psu na większą swobodę, daje mu namiastkę wolności, pozwala na więcej ruchu, który nasze czworonogi uwielbiają, a jednocześnie cały czas mamy kontrolę nad naszym milusińskim. Wszystko to ma duże znaczenie zwłaszcza, gdy mieszkamy w mieście i ze względów bezpieczeństwa, jak i też ze względów prawnych, nie możemy psa puszczać luzem. W takich sytuacjach sprawdziłaby się zapewne zwykła długa smycz dla psa z linki lub taśmy. Jednak człowiek z natury jest leniwy i woli smycz automatyczną, która będzie zwijała się sama w razie potrzeby.

Reasumując, zalety smyczy Flexi można wymienić w 4 punktach:

 1. większe poczucie swobody dla psa
 2. więcej ruchu, możliwości eksplorowania terenu
 3. bezpieczeństwo psa
 4. automatyczne zwijanie – wygoda dla właściciela

Niestety na tym kończą się moim zdaniem zalety smyczy Flexi. A często to, co wydaje się zaletą, w wielu sytuacjach nią nie jest.

Smycz automatyczna dla psa – zamysł producenta

Mało kto kupując smycz automatyczną zastanawia się, czy jego pies jest właściwie przygotowany do bycia wyprowadzanym na takiej smyczy. Gdy obejrzymy na Youtube na kanale firmy Flexi film demonstracyjny, prezentujący działanie smyczy Flexi (link poniżej), zwróćmy uwagę, jak zachowuje się pies. Doskonale wyszkolony, posłuszny, reagujący na komendy. Zatrzymuje się i czeka, gdy właściciel wydaje mu odpowiednie polecenie. Biegnie po zabawkę i aportuje, na kolejne polecenie. Gdy trzeba, idzie równo przy nodze z właścicielem. Producent podkreśla we filmie, by absolutnie nie ciągnąć psa za pomocą smyczy flexi. Z dwóch powodów – można samemu się pokaleczyć i można zepsuć smycz blokując mechanizm zwijający.

Zobacz na YouTube, jak korzystać ze smyczy automatycznej Flexi – Kliknij TUTAJ >>>

Smycz automatyczna dla psa – wady

Co się dzieje, gdy zachowanie naszego psa odbiega od tego, którego producent Flexi prezentuje w swoim filmie?

 • Smycz automatyczna nie pozwala praktycznie na żadną kontrolę nad psem. Wskazuje na to moja codzienna obserwacja psów wyprowadzanych na smyczach automatycznych. Psy nadpobudliwe, niewyszkolone, często agresywne, które niemiłosiernie ciągną swoich właścicieli na widok każdego innego czworonoga. Właściciele, często słabe, wątłe kobiety lub dzieci, szarpią się rozpaczliwie z długą smyczą, na końcu której bucha energią ich milusiński. W takich sytuacjach to, co wydaje nam się błogosławieństwem smyczy automatycznej, czyli ta pozorna wolność i aktywność ruchowa, stają się przyczyną kłopotów, ciągnięcia na smyczy, którego nikt z właścicieli nie lubi. Problem tym większy, im większy pies.
 • Smycz automatyczna ułatwia psu wąchanie wszelkich zapachów, a to sprzyja ciągnięciu i utrwalaniu niewłaściwych zachowań. Szczególnie niedogodna sytuacja, gdy mamy psa, nie sukę. Ciągnie go często do rzeczy, które wolelibyśmy by omijał ze względu na jego bezpieczeństwo i zdrowie.
 • Ruch, jaki zapewnia psu smycz automatyczna nie wystarcza, by rozładować nadmiar jego energii i zapobiegać frustracji, agresji i innym niepożądanym zachowaniom. Nie możemy zastąpić prawdziwej aktywności fizycznej, której pies potrzebuje, namiastką ruchu, jaki daje my przysłowiowe 5 lub 8 metrów smyczy.

PODSUMOWUJĄC

Smycz automatyczna dla psa Flexi jest dobra, gdy twój pupil jest nauczony chodzić przy nodze lub gdy z natury jest spokojny. W innych sytuacjach, lepiej przejmij sam kontrolę nad swoim pupilem, a pomoże ci w tym krótka, mocna smycz dla psa z szerokiej taśmy lub smycz skórzaną.

Potrzebny dla zdrowia ruch zapewni bieganie z psem lub szybkie, dłuższe marsze, podczas których twój pupil nie będzie miał czasu na wąchanie, ciągniecie, tylko będzie musiał koncentrować się na podążaniu za swoim przewodnikiem, czyli Tobą 🙂

POLECAMY – Mocna smycz dla silnego psa skórzana, regulowana z wymiennym karabińczykiem – ZOBACZ TUTAJ >>>

Smycz automatyczna dla owczarka niemieckiego dostępna jest w sklepie DlaOwczarkaNiemieckiego.pl

Smycz automatyczna dla psa w PROMOCJI

Rabat -5 % dla czytelników naszego bloga, na wszystkie smycze dla psa. Wpisz kod rabatowy w koszyku.

SMYCZ-5%

Aby skorzystać z promocji, kliknij na zdjęcie poniżej i przejdź do sklepu.

Czytaj więcej postów >

Share your thoughts