Dog Niemiecki – opis rasy

Kiedyś pies bojowy i myśliwski, na duże ssaki dziki i niedźwiedzie. Także pies dworski i bogatych mieszczan. Obecnie głównie pies do towarzystwa. Dog niemiecki to duży szczeniak prze całe życie.

Pochodzenie

Prawdopodobnie przodkami obecnego doga były: niemiecki bullenbeisser, jak i Hatz und Saurüden-psy tropiące i polujące na dzika, które przypominały krzyżówkę muskularnego mastifa angielskiego z greyhoundem. Na dworach początkowo były trzymane psy tego typu do polowań na grubego zwierza. Później wraz ze spadkiem liczebności m.in. dzików na terenie dzisiejszych Niemiec ograniczano hodowle doga. Znalazł wtedy uznanie jako pies towarzyszący wśród wyższych warstw społecznych. Pierwszy wzorzec doga niemieckiego, który znacznie odbiegał od współczesnego standardu, został ustalony w Berlinie w roku 1880.

Wygląd

Głowa wydłużona, wąska, nos dobrze rozwinięty i wykształcony, szeroki, z dużymi otworami, czarny, kufa głęboka i jak najbardziej prostokątna; szczęki dobrze wykształcone, szerokie. Uszy z natury wiszące, wysoko osadzone, średniej wielkości. W uchu harmonijny, elastyczny, lekki, miarowy i sprężysty. Kończyny widziane zarówno z przodu, jak i z tyłu muszą poruszać się równolegle. Skóra przylegająca, naprężona. Włos bardzo krótki, gęsty, gładko i równo przylegający, z połyskiem.

Dogi niemieckie grupuje się w trzech niezależnych zastawieniach umaszczenia: żółte i pręgowane, arlekiny i czarne, błękitne oraz niewystawowy kolor merle.

Charakter

Psy przyjazne, mocno przywiązane do właściciela, lubią dzieci. Wobec innych zwierząt domowych są tolerancyjne, pod warunkiem, że są od wczesnych lat przyuczane do ich obecności. Dogi niemieckie są powściągliwe i ostrożne wobec obcych.

Przydatność

Rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie doga, wyhodowana w Niemczech jako pies bojowy i do polowania na duże ssaki. Współcześnie jest użytkowana jako pies stróżujący, obronny lub pies-towarzysz.

Warunki życia

Dog niemiecki wymaga wyczesywania martwego włosa miękką szczotką, przynajmniej raz w tygodniu. W okresie intensywnego wzrostu szczenięciu należy podawać preparaty na wzmocnienie stawów i kości. Częstą chorobą – właściwie śmiertelną w skutkach jest skręt żołądka. Dogi często mają wspomniane problemy z sercem, kośćmi oraz ze stawami. Żyją krótko, około 9 lat.

Szkolenie

Posłuszeństwo psa jakim jest dog niemiecki, podobnie jak psów innych ras, można wyegzekwować stosunkowo wczesnym szkoleniem i konsekwentnym wychowaniem.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Dog_niemiecki

Polecamy zobacz Obroża dla dużego psa w typie doga niemieckiego >>
oraz post, który może być szczególnie przydatny dla osób zaczynających przygodę z dużym psem, Obroża dla dużego psa – jaką wybrać >>>

Share your thoughts